Struktura opłat ponoszonych przez mieszkańców
Szczecineckiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w Szczecinku

Wysokość opłat za lokale mieszkalne, użytkowe oraz garaże jest ściśle związana z kosztami utrzymania i bieżącej eksploatacji poszczególnych nieruchomości. Ponoszone przez spółdzielnię koszty eksploatacji dzielą się na dwie grupy:

  • - koszty zależne od Spółdzielni,
  • - koszty niezależne od Spółdzielni.

Do kosztów całkowicie niezależnych od Spółdzielni (czyli takich, na których wysokość Spółdzielnia nie ma żadnego wpływu) należą między innymi:

  • - koszt dostawy energii cieplnej do budynków, który kształtuje wysokość zaliczki na centralne ogrzewanie oraz wysokość opłaty za podgrzanie wody w budynkach, w których występuje centralne dostarczenie wody ciepłej. Wysokość zaliczki na centralne ogrzewanie ustalana jest indywidualnie na każdą nieruchomość biorąc pod uwagę rzeczywiste koszty zużycia ciepłą danej nieruchomości, wynikającą z zachowań samych mieszkańców jak i parametrów energooszczędnych budynku. Z tego tez powodu wysokości zaliczek pomiędzy poszczególnymi nieruchomościami mogą mieć różną wysokość.
  • - opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalana na podstawie uchwał Rady Miasta Szczecinek lub uchwał Rady Gminy w Grzmiącej, w przeliczeniu na osobę.
  • - opłata za dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków, wynikająca z taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków obowiązującej na terenie miasta Szczecinek oraz terenie Gminy Grzmiąca,
  • - opłata za dostarczenie energii gazowej w budynkach bez indywidualnych liczników gazowych, kalkulowana
    w przeliczeniu na osobę, na podstawie rzeczywiście ponoszonych kosztów wynikających ze zużycia w poszczególnych nieruchomościach oraz stawek obowiązujących na podstawie taryf PGNIG.
  • - energia elektryczna w częściach wspólnych, np. klatkach schodowych będąca częścią składową opłaty eksploatacyjnej i wynikająca z kosztów zużycia energii elektrycznej każdej nieruchomości oraz wysokości stawki opłat stałych i zmiennych wykazanych na fakturach wystawionych przez dostawcę energii elektrycznej,
  • - podatek od nieruchomości i wieczyste użytkowanie gruntów będące składową opłaty eksploatacyjnej
    (za wyjątkiem opłaty eksploatacyjnej ustalanej dla mieszkań w odrębnej własności, gdzie właściciele uiszczają podatek od nieruchomości oraz opłatę za wieczyste użytkowanie bezpośrednio do urzędu miasta lub gminy). Opłaty powyższe ustalane są w przeliczeniu na 1m2 powierzchni użytkowej mieszkania, na podstawie uchwał Rady Miasta Szczecinek lub Gminy Grzmiąca w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, a w przypadku wieczystego użytkowania podstawie decyzji uprawnionego organu.

Natomiast opłaty zależne od spółdzielni kumulowane są w 2 grupach:

  1. odpis na fundusz remontowy - powstaje z odpisów naliczonych z m2 powierzchni użytkowej lokali, w wysokości ustalonej przez Radę Nadzorczą. Wysokość odpisu podstawowego kalkulowana jest na takim poziomie, by pokryć najistotniejsze potrzeby remontowe. W przypadku konieczności przeprowadzenia termomodernizacji budynku ustalany jest wyższy odpis pozwalający na zachowanie 30% wartości stawki na wykonanie ewentualnych bieżących prac remontowych oraz 70% wartości stawki na spłatę zaciągniętego kredytu termomodernizacyjnego.
  2. stawka eksploatacyjna - ustalana na podstawie planu gospodarczo – finansowego Spółdzielni uchwalanego na każdy rok przez Radę Nadzorczą, który sporządzany jest w oparciu o koszty poniesione w roku poprzednim i przewidywane
    w danym roku obrachunkowym. Poszczególne pozycje kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości to:
  3. koszty utrzymania czystości i porządku nieruchomości wspólnej,
  4. koszty zimowego utrzymania terenu,
  5. koszty ubezpieczenia zasobów mieszkaniowych,
  6. konserwacje elektryczne i ogólnobudowlane części wspólnych oraz ciągów pieszo – jezdnych, (robocizna + materiały),
  7. okresowe przeglądy techniczne budynków przewidziane w Prawie budowlanym, w tym przeglądy kominiarskie, instalacji gazowych, elektryczne,
  8. koszty administracji i zarządzania,
  9. koszty deratyzacji i dezynfekcji,
  10. koszty obsługi technicznej budynków, w tym konserwacji centralnego ogrzewania, domofonów oraz AZART.

Koszty niezależne od spółdzielni stanowią ponad 50% ponoszonych wszystkich kosztów. Z czego największą pozycję stanowią koszty centralnego ogrzewania wynoszące 25,19% całkowitych kosztów (po podwyżce od 15 sierpnia proporcja ta ulegnie zmianie powodując wzrost udziału procentowego ponoszonego kosztu z tytułu c.o.), a następnie koszty zimnej wody stanowiące 11,97% ponoszonych całkowitych kosztów. W przypadku opłat niezależnych spółdzielnia mieszkaniowa jest tylko pośrednikiem w przekazywaniu opłat dostawcom mediów.

Udział procentowy kosztów zależnych i niezależnych od Spółdzielni wg stanu na 06.2022 r.

koszty

Najwyższy udział procentowy w opłatach zależnych od spółdzielni mają środki gromadzone na funduszu remontowym służącym pokrywaniu wydatków na utrzymanie zasobów spółdzielni w stanie niepogorszonym oraz na modernizację które wynoszą 22,14%. Koszty stricte eksploatacyjne stanowią 23,68% całkowicie ponoszonych kosztów.